Łańcuch to takie rozwiązanie, które w przemyśle jest stosowane od bardzo dawna. Stosowany był w różnych formach a na przestrzeni wieków w różnych urządzeniach. Początek rozwoju maszyn tak naprawdę idzie w parze z rozwojem technologii łańcuchowych, które rzecz jasna stały się ich istotną częścią. Obecnie stosuje się wiele różnorakich łańcuchów. Choć generalizując będzie można je podzielić na jednorzędowe, dwurzędowe oraz wielorzędowe. Podział jest więc dość prosty i różnicę widać bez pokazywania szczegółów. Trzeba jednak powiedzieć, że nie każdy rodzaj łańcucha nadaje się do poszczególnych prac.

Najprostsze będą łańcuchy jednorzędowe, które znaleźć można w prostych konstrukcjach. Najprostszym przykładem będzie łańcuch jaki jest montowany w rowerach. Choć obecnie się je udoskonala i stosuje rozwiązania wielorzędowe to nadal jednak ten jednorzędowy jest najbardziej popularny.

Łańcuchy dwu lub wielorzędowe

Łańcuchy napędowe dwu i wielorzędowe można nazywać wyspecjalizowanymi i spotykamy je w różnorakich typach maszyn. Szczególnie popularne są takie łańcuchy, które stosowane są jako wierzchnie zasuwy, gdzie mamy mechanizm otwierania i zamykania blokad. Nie tak dawno na terenie Chin zaprezentowano na jednej z nowo wybudowanych tam rzecznych łańcuch mający aż 19 rzędów. Jego masywność i złożoność zastosowanych przekładni była przygotowywana przez trzy lata przez inżynierów. Widok takiego łańcucha pracującego to już rzeczywiście imponująca sprawa.

Ogólnie będzie można przyjąć, że łańcuchy wielorzędowe można spotkać przeważnie w przemyśle transportowym, głównie morskim. Statki z dużą wypornością szczególnie chętnie będą wykorzystywać moc a także znaczenie łańcuchów. Wtedy najczęściej stosowane są łańcuchy rolkowe, które sprawdzą się w momencie podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Łańcuch, na co dzień

Dziś łańcuchy towarzyszą nam w wielu różnorakich urządzeniach, maszynach, prostych konstrukcjach. Spotkamy je w rowerze, samochodzie, motorze czy konstrukcji bram garażowych. W zależności od potrzeb używa się tam jedno albo wielorzędowych rozwiązań. Istotne znaczenie mają także łańcuchy jakie stosuje się w urządzeniach ogrodniczych. Wiele produkowanych obecnie pilarek czy kosiarek ma wsparcie także w mechanizmach łańcuchowych. Są one niewielkie a osiągają bardzo dobrą wydajność swojej pracy.

Pozostaw komentarz