Turbina jest kluczowym elementem, dla odpowiedniego działania systemu doładowania. Jest produkowana z materiałów, które są odpowiednie na wysokie temperatury, różnego rodzaju korozje, ścieranie się stopów. Są to urządzenia, które potrafią działać wiele lat bez zarzutów, mimo nadmiernej eksploatacji. Jednak mimo to po pewnym czasie pojawia się potrzeba regeneracji turbin, spowodowana ich użytkowaniem przez długi czas.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia turbin?

Najczęściej do uszkodzenia turbiny dochodzi w wyniku dostania się do jej części składowych drobin materiałów, zanieczyszczeń czy części oleju, który nie jest odpowiedni do naszego urządzenia. Sami także możemy przyczynić się do uszkodzenia turbiny poprzez korzystanie z samochodu w nadmiernie eksploatujący sposób.

Jak wygląda proces regeneracji turbin?

Regeneracja turbiny, to zabieg, opierający się na wymianie jej używanych części na nowe. Po oddaniu samochodu do odpowiedniego zakładu, jego pracownicy rozbierają turbinę na części pierwsze i poddają ją czyszczeniu. Jest to proces, wymagający precyzji i dbania o poszczególne elementy. Niekiedy któraś z części wymaga dodatkowe etapu czyszczenia, jakim jest piaskowanie. Kolejnym etapem, jaki podejmują pracownicy warsztatu jest wnikliwa ocena stanu poszczególnych elementów. Każdy, nawet najdrobniejszy mankament musi zostać zauważony i objęta nim część, wymieniona na nową, w przeciwnym razie cały proces mógłby nie przynieść oczekiwanych skutków poprawy jakości użytkowania samochodu.

Następnie wymienia się elementy, które nie nadają się do dalszego użytkowania, co ważne, należy zadbać o to, aby nowo montowane elementy były częściami oryginalnymi, takimi samymi, jakie zostały zamontowane w samochodzie pierwotnie, na linii produkcyjnej. Tylko zastosowanie takich materiałów gwarantuje najwyższą jakość i klasę usługi regeneracji turbin.

Jeśli chodzi natomiast o stare komponenty, które nie posiadają uszkodzeń, wracają one na swoje miejsce w układzie turbosprężarki, jednak za nim do tego dojdzie, zostają poddane ponownemu zabiegowi czyszczenia – tym razem ultradźwiękami. Ma to zapobiec dostaniu się do układu jakichkolwiek elementów, mogących zaburzyć jego działalność.

Zdarza się także, że podczas regeneracji turbin, zakłady, oferujące usługi w tym zakresie gwarantują także wymianę

  • uszczelek
  • pierścieni uszczelniających
  • łożysk

Są to najbardziej eksploatacyjne elementy układu turbodoładowania, zatem warto zadbać o ich stan, przy okazji procesu regeneracji turbin.

Jaka jest cena zabiegu regeneracji?

Aspektem, który często interesuje właścicieli samochodów w przypadku tego zabiegu jest jego cena. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ona na pewno zależna od takich czynników, jak

  • cena
  • lokalizacja danego warsztatu
  • jakość wykonywanych usług
  • kompetencje i doświadczenie personelu danego zakład

Natomiast jeśli chodzi o przedział cenowy, to średnio waha się on os 380-600 zł. Oczywiście jest to cena podstawowa do której należy doliczyć ewentualne koszty, jakie będzie trzeba ponieść w przypadku wymiany danych części. Jeśli turbosprężarka będzie w dużym stopniu zniszczona, to koszty będą wprost proporcjonalnie rosły. Tym bardziej warto zadbać o regularną regenerację turbin – jeśli będzie do niej dochodziło, to prawdopodobnie uda nam się te koszty zminimalizować, poprzez regularną wymianę uszkodzonych komponentów.

Ze względu na wagę i dokładność niezbędną do wykonania tego zabiegu warto zwrócić uwagę na podmiot, któremu powierzymy nasz samochód. Dobrze będzie skonsultować się tutaj ze znajomymi, którzy będą mogli powierzyć nam odpowiedni warsztat lub poczytać opinie na różnych forach motoryzacyjnych, aby nie popełnić błędu przy wyborze zakładu.

Pozostaw komentarz