Altana ogrodowa to lekka i zadaszona konstrukcja, która pozwala na wypoczynek wśród zieleni. Ogromną zaletą altany jest możliwość przesiadywania w niej, nawet podczas ulewy lub mocnych upałów. Altany zazwyczaj spotkać można w ogrodach przydomowych, jak również na działkach letniskowych. W zależności od wielkości i rodzaju altany pozwalają one mile spędzić czas w gronie najbliższych. Najbardziej doceniane są altany wyposażone w stół i ławy, dzięki temu można w nich przyjąć gości, przyrządzać i spożywać posiłki, a nawet grillować.

Przeważnie altany ogrodowe budowane są na planie kwadratu, prostokąta, sześciokąta lub ośmiokąta. Konstrukcja dachu altany ogrodowej najczęściej opiera się na drewnianych słupach, ustawionych w narożnikach. W najbardziej wytrzymałych modelach zauważyć można, że słupy są osadzone w metalowych stopach nad gruntem, dzięki temu gwarantują większą stabilność obiektu. Trwałość altany przedłuża również impregnacja elementów drewnianych. Zaimpregnowane drewno nie wchłania wody, jest odporniejsze na porastanie przez mchy, grzyby, porosty, jak również na żerowanie owadów. Ponadto bardzo istotne jest pokrycie dachu w altanie, najlepszym wyjściem są pokrycia z blachy (blachodachówka, blacha na rąbek stojący, czy też blacha trapezowa).

Przepisy odnoszące się do budowy altany ogrodowej

Budowa altany ogrodowej i różnego rodzaju budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w ogrodach przydomowych nie wymaga pozwolenia budowlanego, wystarczy, że takowy ,,obiekt” zostanie zgłoszony. Istotnym warunkiem jest przepis mówiący, że na każde 500m2 działki nie może być więcej niż dwa obiekty. Jeżeli zamierzamy zbudować altankę na działkach pracowniczych to musimy pamiętać, że maksymalna powierzchnia zabudowy w miastach wynosi 25 m2, zaś poza granicami miast 35 m2. Wysokość wznoszonych obiektów gospodarczych nigdy nie może przekraczać 5 m. Po zapoznaniu się z przepisami, przed inwestorami stoi trudne zadanie – samodzielna budowa lub zlecenie wykonania altany ogrodowej. Doskonałą opcją jest zakup gotowej altanki składającej się z poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz niezbędnych dodatków (gwoździe, papa, pokrycie dachowe i inne).

Budowa altany – krok po kroku

Fundamenty

Budowa altany powinna rozpocząć się od wykonania betonowego fundamentu i przytwierdzeniu do niego budowli za pomocą stalowych kotew. W taki sposób rozpoczęty montaż zagwarantuje altanie stabilność oraz właściwy opór przed naporem wiatru. Budując altanę ogrodową można również wylać fundament w sposób punktowy (w miejscach, gdzie oparte będą słupy konstrukcji nośnej), to dobre rozwiązanie jednak w takim przypadku konieczne jest dodatkowe wykonanie posadzki. Fundament wylewany w sposób punktowy rozpoczyna się od kopania dołów o głębokości powyżej 0,5 metra do 1 metra i szerokości trzykrotnie większej od grubości słupa. Następnie dno należy zasypać gruzem i zalać betonem, przed stężeniem masy trzeba umieścić we wnętrzu dołów stalowe kotwy. Po całkowitym zastygnięciu masy można zacząć montaż słupów nośnych.

Pokrycie dachu altany ogrodowej

Dach altany najlepiej pokryć takim samym materiałem, jaki zastosowano na pokrycie budynku mieszkalnego stojącego na tej samej działce. Takie rozwiązanie pozwoli ujednolicić wygląd posesji i zadba o jej elegancki wygląd. Altany ogrodowe najczęściej budowane są z drewna, dlatego też pokrycie dachu nie może być zbyt ciężkie. Najczęściej inwestorzy wybierają pokrycia z blachy. Doskonale sprawdza się blachodachówka, blacha na rąbek stojący, czy też blacha trapezowa.

Decydując się na blachodachówkę należy zastanowić się na wyborem modelu materiału – blachodachówka w arkuszach, czy też blachodachówka modułowa. W przypadku mniejszych altan typu ogrodowa, czy też działkowa świetnie sprawdzi się blachodachówka modułowa. Natomiast pokrywając altany o dużej powierzchni (altany w ośrodkach rekreacyjnych lub wiaty na posesjach sal bankietowych) lepiej wybrać blachodachówkę w arkuszach. Krycie blachą lub blachodachówką jest najprostszym rozwiązaniem, wystarczy do każdej z łat przybić odpowiednio przycięte arkusze lub moduły o jednakowym wymiarze.

Innym ciekawym pomysłem na dach altany jest pokrycie wykonane z gontu, strzechy lub wiór osikowych. Drewniane pokrycie dachu tworzy doskonałą izolację przed nagrzewaniem, a także świetnie wpisuje się w naturalne otoczenie. Wymaga jednak większej ilości pracy oraz zachowania ostrożności, dlatego też najczęściej zlecane jest specjalistom (dekarze).

Podłoga w altanie

Podłogę w altanie można wykończyć deskami, nawierzchnią z kostki brukowej, cegły ceramicznej lub płytek. Wiele osób wznoszących altanę pozostawia ,,gołą” posadzkę betonową lub przykrywa ją dywanem, sztuczną trawą, bądź gumoleum.

Pozostaw komentarz